Previous Winners

2016
Guest Artists – Lorraine Wigraft, Zhonghua Fan
Guest Judge – Christine Cafarella-Pearce
Major Prize Winners:

Best Work
Sponsored by: Wilbow Group Pty Ltd
Susan O’Brien
Sheep Farming
2nd Best Work
Sponsored by: Cura Health
Jan Long
Eastern Wamphens
3rd Best Work
Sponsored by: Joyce & Fred Carstens
Mary Hennekam
Hakea
Best Animal or Bird Work
Sponsored by: Rev. Barbara Allen
Julie Ricketts
Kooka
Best Miniature Work
Sponsored by: Fiducian Financial Services
Pauline Stewart
The Hunt, Merton
Best Work Under $500
Sponsored by: Save Time Visuals
Keith Blake
Derribong (Green Trees)
Best Work Under $250
Sponsored by: Unitng AgeWell
Ann Guy
Pass the Soap 5
  • Best Work

2015
Guest Artists – Lee Machelak, Barbara McManus & Gregory Smith
Judge – Robert Knight
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Malcolm Beattie
2nd Best Painting in Show – Glenn Hoyle
Joyce & Fred Carstens Award – Walter Magilton
Best Animal or Bird Painting – Jan Long
Best Miniature Painting in Show – Carolyn Marrone
People’s Choice Award – Sasha Brandt
Best Painting under $250 – Jude Marganis

2014
Guest Artist – Di King
Judge – Pamela Pretty
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Lee Machelak
2nd Best Painting in Show – Nancy Thurlby
Joyce & Fred Carstens Award – Glenn Hoyle
Best Miniature Painting in Show – Carolyn Marrone
People’s Choice Award – Jan Long and Valencia Johnston (shared)

2013
Guest Artist – Jeff Murphy
Judge – John Dudley
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Peter Smales
2nd Best Painting in Show – Ian Laurens
Joyce & Fred Carstens Award – Charlie Tong
Best Miniature Painting in Show – Robin Dawson
People’s Choice Award – Jan Long

2012
Guest Artist – Agnes Parcesepe
Judge – Paul McDonald Smith OAM
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Lee Machelak
2nd Best Painting in Show – Gregory Smith
Joyce & Fred Carstens Award – Barbara McManus
Best Miniature Painting in Show – Carolyn Marrone
People’s Choice Award – Jan Long

2011
Guest Artist – Wendi Seymour
Judge – Peter Smales
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Fiona Bilbrough
2nd Best Painting in Show – Margaret Kettels
Joyce & Fred Carstens Award – Rosemary Todman-Parrant
Best Miniature Painting in Show – Carolyn Marrone
People’s Choice Award – Rosemary Todman-Parrant

2010
Guest Artist – Jan Long
Judge – Carol Boothman
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Graeme West
2nd Best Painting in Show – Wendi Seymour
3rd Best Painting in Show – Do Noble
People’s Choice Award – Malcolm Beattie

2009
Guest Artist – Glenn Hoyle
Judge – Dr Shaune Lakin
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Fiona Bilbrough
2nd Best Painting in Show – Marie Lynch
3rd Best Painting in Show – Ted Rowbottom
People’s Choice Award – Wendi Seymour

2008
Guest Artist – Margaret Kettels
Judge – Joan Richard
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Paul McDonald Smith
2nd Best Painting in Show – Jan Long
3rd Best Painting in Show – Maureen Slatter
Three Dimensional Work – Joanne Howell
People’s Choice Award – Chieko Kawakami

2007
Guest Artist – Barbara McManus
Judge – Walter Magilton
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Sonia Sarkissian
2nd Best Painting in Show – Janie Fearon
3rd Best Painting in Show – Jenny McNaughton
People’s Choice Award – Glenn Hoyle

2006
Guest Artist – Malcolm Beattie
Judge – Philip Davey
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Walter Magilton
2nd Best Painting in Show – Sue McCall
3rd Best Painting in Show – Derek Hanley
People’s Choice Award – Brad Trembath

2005
Guest Artist – Ian Johnston
Judge – Lee Machelak
Major Prize Winners:

Best Painting in Show – Malcolm Beattie
Best Oil – Gwen Batiste
Best Watercolour – Malcolm Beattie
Best Other Medium – Eleanor Griffiths

2004
Guest Artist – Ron Trembath
Judges – Carol Boothman, Jane Scott & Barbara McManus
Major Prize Winners:

Best Work in Show – Echo Chai and Margaret Kettels
Works on Paper – Jo Reitze
Works on Canvas -Trudi Canavan
Three Dimensional Works – Amy Simmons